Zavodní sezóna v Luhačovicích úspěšně zahájena

V sobotu 23. března 2024 se karatisté z Akademie karate Brno představili na prvním kole Národního poháru, které se konalo v Luhačovicích. Toto prestižní setkání karatistů z různých regionů České republiky nabídlo divákům a fanouškům tohoto bojového umění zajímavé zápasy  nejenom u dospělých, ale také u dětí a mládeže. Z dojo vyrazilo 38 závodníků.

Celý team vyrazil do Luhačovic pod vedením Radka Januše (hlavní trenér a rozhodčí), Honzy Ostřížka (kouč teamu a závodník), Lucky Hrbkové (kouč teamu). Mezi mládežnickými závodníky byla také naše Petra Dohnalová,  Kája Dostálová, Martin Kačer, Honza Ostřížek, Laith Awad, Denis Máčal, Michal Klabal,  kteří nyní nově působí v české reprezentaci tradičního karate. S nimi také řada dětských závodníků z našeho dojo. Stejně tak jsme soutěž podpořili našimi rozhodčími Richard Hegerem a Honzou Hegerem.

V Luhačovicích se utkalo v sobotu přes 300 závodníků. Dopolední blok soutěžili kadeti, junioři dospělí. V odpoledním bloku pak dětské kategorie rozdělené podle věku a pásků.

img_5056

Soutěžilo se v disciplínách kata a kumite.

V karate je Kata tradiční a důležitá disciplína, která představuje sestavy bojových technik a pohybů. Jedná se o choreografované série úderů, bloků, kopů a pohybů, které karatisté provádějí proti imaginárnímu protivníkovi. Cílem kata je nejen demonstrovat technickou preciznost a sílu, ale také mentální koncentraci, disciplínu a estetiku pohybu. Každá kata má svůj vlastní název a obsahuje určitý počet technik, které jsou propojeny do plynulého toku pohybů. Tyto sestavy jsou předávány z generace na generaci a mají hluboký historický a filozofický význam v rámci tradičního karate. Pro karatisty jsou kata důležitým prostředkem k rozvoji technických dovedností, mentálního přípravy a porozumění bojovému umění.

Kumite je v karate termín označující soubojové cvičení nebo bojové scénáře, ve kterých se karatisté střetávají ve skutečném či simulovaném boji. V kumite dochází k interakci mezi dvěma nebo více karatisty, kteří aplikují své bojové dovednosti v reálném či kontrolovaném prostředí.

Existují různé formy kumite. Děti startují buď Kihon Ippon Kumite nebo Jiyu Ippon Kumite kdy je stanoveny 3 útoky a na které musí protivník adekvátně reagovat. Hodnotí se pak správná technika, síla, načasování a vzdálenost. Kadeti a junioři pak soutěží v Kogo kumite, kde jsou rovněž 3 útoky které může závodník na povel rozhodčího HAJIME provést. Útoky již však nejsou stanoveny a útočník může útočit jakoukoliv techniku tradičního karate či kombinaci. Dospělí pak zápasí ve volném zápasu, což je nejvyšší forma kumite. Každá technika by však měla být maximálně kontrolovaná a nesmí dojít k žádnému kontaktu. Karatista musí skončit techniku v plné síle, ale na přesnou vzdálenost.

Děkujeme všem za reprezentaci Brna a našeho dojo!

VÝSLEDKY

Robin Valchař: 2.místo Kata žáci B (9.- 7. kyu) a 3.místo Kumite Kihon ippon žáci B (9.- 7.kyu)
Andrei-Cristian Serban: 1.místo Kata děti B (6.- 1.kyu) a 1.místo Kumite Kihon ippon žáci B (9.- 7.kyu)
Vojtěch Mikša: 1.místo Kata žáci D (8.- 4. kyu) a 2.místo Kata team děti CD (8.- 1.kyu) vč. aplikace tým
Samuel Vlachynský: 1.místo Kata žáci D (3. kyu- 1. dan) 2.místo Kata team děti CD (8.- 1.kyu) vč. aplikace tým
Taim Awad: 2.místo Kata žáci D (3. kyu- 1. dan) a 2.místo Kata team děti CD (8.- 1.kyu) vč. aplikace tým
Denis Máčal: 1.místo Kata kadeti (3.kyu – dan) a 1.místo fukugo kadeti a 1.místo Kumite kogo kadeti (3.kyu-dan)
Laith Awad: 3.místo Kata kadeti (3.kyu – dan) a 2.místo fukugo kadeti a 3.místo Kumite kogo kadeti (3.kyu-dan)
Martin Káčer: 3.místo Kata senioři a starší junioři (3.kyu – dan) a 3.místo Fukugo senioři, starší junioři a 2.místo Kumite senioři a starší junioři (3.kyu – dan)
Marek Sklenář: 3.místo Kata senioři a starší junioři (6.kyu – 4.kyu) a 1.místo Kumite Kogo senioři a starší junioři (6. – 4.kyu)
Antonello Izzi: 2.místo Kata veteráni
Jan Ostřížek: 2.místo Fukugo senioři, starší junioři a 3.místo Kumite senioři a starší junioři (3.kyu – dan)
Petra Dohnalová: 3.místo Fukugo seniorky, starší juniorky a 2.místo Kumite seniorky (6.kyu – dan)
Karolína Dostálová: 2.místo Fukugo mladší juniorky
Tora Ondráčková: 2.místo Kumite Kogo kadetky (3.kyu – dan)
Tereza Bendová: 3.místo Kumite seniorky (6.kyu – dan)
Jakub Těšák: 3.místo Kumite Kihon ippon žáci-žačky A
Tomáš Ševčík: 3.místo Kumite Kihon ippon žáci-žačky A
Matteo Logara: 1.místo Kumite Kihon ippon žáci B (9.- 7.kyu)
Dominik Ševčík: 3.místo Kumite Kihon ippon žáci B (6.- 1.kyu)
Michal Vašulka: 2.místo Kumite Kogo senioři a starší junioři (6. – 4.kyu)
Václav Ostřížek: 3.místo Kumite Jiyu Ippon žáci D

Napište nám

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.