Příběh našeho znaku dojo, příběh Mitsudomoe

Často se mě studenti ptají, proč má naše dojo zrovna takové logo, zda něco speciálního znamená či je to pouze grafický prvek. Je to fajn příběh, který za logem stojí, zkoumání, goooglení.

Dlouhodobě jsem chtěl změnit logo dojo. Původní bylo prostě pouze grafické logo bez jakéhokoliv hlubšího smyslu. A trénink japonských bojových umění a samozřejmě také karate hlubší smysl přece má, ale toto by bylo na úplně jiný článek.

logo-akb

Japonský unikátní systém emblémů – Kamon

Kamon – grafická značka sahá hluboko do japonské historie. Používala se na označení nábytku, nádobí, uměleckých předmětů či označení majetku. Kamon odkazuje k označení něčího původů; tedy rodovou linii, příslušnost, původ a postavení v dávných dobách. V Japonsku existuje více než 20 000 jednotlivých Kamon. Podobně jako evropské heraldické znaky. Kamon je jedinečná kultura a tradice, kterou najdete pouze v Japonsku.

Rozšíření používání v Japonsku

Kamon je příkladem vlastní japonské kultury, která se používá až do současnosti. Kamon byl vytvořen, aby sloužil jako jedinečný emblém, který představoval identitu rodiny a jasně odhaloval příjmení svého majitele. Později samurajové a šlechta využili Kamon, k určení historického původu. Každá skupina se skládá z reprezentativních Kamon a jejich variací.

Kamon se široce rozšířil a používal se i na hroby, nábytek a lodě. Bylo přirozené, že byl umístěn na zbraně jako samurajský meč (Katana) a samurajské brnění (Kacchu). Například v historicky důležité bitvě u Sekigahary nosili námi využívaný Kamon samurajové pod vedením Kimata Morikatsu, nebo clan Kobayakawa. Najdete jej zde?

samuraimitsudomoeusage
kimatamorikatsu
750db13849f3e4782c81c611b0808f25-2

Edo – období míru v Japonsku

e04a82d618e9b553e37cf7597ea0f33e

Během mírového, klidného období Edo se mezi samuraji odehrálo jen málo bitev, takže bývalá praktická role Kamon, jako např. odlišující přítele od nepřítele v bitvě se změnilo v symbol postavení ve společnosti. Japonsko bylo hierarchickou společností samurajů, farmářů, řemeslníků a obchodníků během období Edo a Kamon používali jako prostředek k označení sociálního postavení rodiny. Kromě toho byl Kamon populární i mezi obyčejnými lidmi. To bylo v příkrém rozporu s evropskými zeměmi, kde mohli erb používat pouze aristokraté. Farmáři, obchodníci, řemeslníci často používali Kamon.

img_07.gif

Příkladem novodobého použití Kamon je třeba známa značka Mitsubishi. Logo automobilky vzniklo sloučením Kamon rodin Yamauchi a Iwasaki.

Mitsudomoe – jak a proč jsme vybrali právě tento Kamon jako symbol dojo

Japonští učitelé šermu říkají, když si někdo vybírá japonský meč katanu, katana si naopak vybere svého majitele. Prostě najednou víte, že to je TEN meč, katana si vás vybrala.

A stejně to bylo s naším logem. Náš použitý Kamon, kterému se říká Mitsudomoe mě na první pohled zaujal mezi mnoha dalšími. Tři prvky, které jsou v kruhu tvoří harmonický celek. Věděl jsem, že to je ono. Japonci věří, že tento znak používal Hachiman, strážce/patron válečníků. A my přece bojové umění, budó trénujeme.

Tři prvky (japonsky Mitsu) také představují zemi, člověka a oblohu. Tedy harmonii a symbiózu člověka s přírodou. Kdo miluje hory, jako já, určitě pochopí. Taky cítíte ten klid, dobití baterek, když jste někde sami na horách? Najednou prostě není kam spěchat.

fas18_2_kamon28
Jen pro zajímavost, Mitsudomoe na první pohled připomíná vodní vír a s oblibou se používá na střechy japonských domů, jako symbolická ochrana proti požáru.
img_7465
Symboly Kamon na střeše Osackého hradu v Japonsku.

Nyní ale již zpátky do Evropy.

Triskelion – Keltské „Mitsudomoe“, symbol rodiny

Pro Kelty je číslo 3 posvátným číslem. Keltská mytologie je doposud zahalena spoustou tajemství a vědci neprozkoumaných oblastí. Keltský symbol pro rodinu se skládá ze tří spojených spirál a rotační symetrie. A ono Dojo vlastně skoro jako rodina je a funguje. Věřím, že po mnoha letech tréninku v dojo je pozitivně ovlivněn vývoj osobnosti studenta bojových umění.

Tři prvky ve spirále symbolizují také například narození, život a smrt či minulost, přítomnost a budoucnost. Tento symbol se často používá jako symbol síly rodinných pout a překonání nepřízně osudu.

triskelion-family-celtic
Credit: commons.wikimedia.org

Slované – bůh ohně Svarog

A tohle mi vyrazilo dech. Vyrostl jsem na Valašsku a zde na Pustevnách je socha pohanského boha Radegasta. Mimochodem v loňském roce byla natočena hezká pohádka Největší dar, kde Radegasta uvidíte. Trailer zde.

Slované jej zobrazovali symbolem, který nazývali Svarožič (Svaroznich). Nepřípomíná vám naše „Mitsudomoe“? Wow!

slavic-svarozhich-bold-400w

Bylo jasno, toto je logo, které si nás vybralo. Uff, snad jsem se moc nerozepsal a všichni dočetli až do konce 🙂 . Naše Kamon má mnoho významů a věřím, že alespoň nějaký jste si vybrali.

Radek Januš

Napište nám

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.