1. kolo Národního poháru v tradičním karate, Ostrava

Team Akademie startoval 25.2.2017 v Ostravě na 1. kole Národního poháru. Celkem startovalo 14 závodníků. Závodníci patřili ke skupině nováčků, kteří začali trénovat od září loňského roku a vyrazili sbírat cenné zkušenosti. Před dalším kolem Národního poháru, které proběhne v Brně 2.4.2017.

V teamu soutěžili závodníci Hana Venturová (instruktor), Tomáš Ventura (instruktor), Zdeněk Horčička, Matyáš Horčička, Nicolas Novák, Kryštof Konečný, Denis Brychta, Denis Máčal, Sofiia Pospelová, Mikhail Ivanov, Hugo Simonsen, Edgar Simonsen, Lukáš Krajíček a Karel Šandor.

Soutěž probíhala na 3 tatami (závodních plochách) a byla rozdělena dle věkových kategorií a technických stupňů. Tento systém je velmi dobrý, neboť mohou změřit své síly karatisté z různých klubů, kteří cvičí podobně dlouho.

V soutěži mohli diváci vidět tři disciplíny ve kterých se soutěžilo. Kata – sestava technik, kde se hodnotí forma, přesun, dynamika těla a síla.  Kumite – řízený nebo volný zápas. KATA TEAM – teamová disciplína, kdy 3 závodníci ze stejného teamu cvičí kata a ukazují aplikaci KATA. Hodnotí se kromě stejných aspektů jako v standardní KATA také synchronizace všech závodníků v teamu a reálnost demonstrované aplikace.

Nejmladší karatisté soutěží v kategorii KATA tzv. praporkovým systémem. Dva závodníci demonstrují KATA, která je vždy zvolena rozhodčím, dle barvy pásku, který karatisté mají. Vítěž postupuje dále, ten který prohraje se přesunuje do tzv. repasáží, kde získává druhou šanci a bojuje v repasážním pavouku. Pokud v tomto pavouku zvítězí, získá bronzovou medaili. Vítězové z hlavního pavouku se utkávají o 1. a 2. místo.

Starší karatisté v disciplíně KATA soutěží podle bodového systému. Každý demonstruje KATA a získává známky od rozhodčích. Dle systému hodnocení ti nejúspěšnější přes eleminace postupují až do semifinále a čtyři nejlepší do finále.

V kumite/zápasu je připraven ucelený systém České asociace tradičního karate (ČATK), který postupně učí zápasu nejmladší závodníky až po seniory. Závodník projde od dětských let až do dospělosti uceleným systémem od SANBON KUMITE přes SANBON KOGO KUMITE, KOGO KUMITE až po juniorské a seniorské JIYU KUMITE (volný zápas).

Dobrý výkon předvedla instruktorka Hana Venturová, která získala stříbro v kumite seniorek a bronz v kata seniorek. Instruktor Tomáš Ventura získal stříbro v Fukugo senioři a bronz v kumite senioři. Zdeněk Horčička, který se probojoval v seniorech v kategorii Kata 9.-4. kyu do finále skončil na dobrém 4. místě. Lukáš Krajíček získal v kumite juniorů bronz.

Napište nám

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.