Zkoušky a barevné pásy v karate

Zkoušky v karate jsou součástí vývoje každého karatisty. Během tréninku karatista získává znalosti, osvojuje si techniky, seznamuje se s základními principy vykonávání technik a také s filozofií bojového umění. I malé děti se učí, že každý trénink začíná a končí úklonou, učí se vzájemnému respektu. Ti starší pak filozofii bojového umění. Přemýšleli jste někdy nad barevnými pásky v karate? Proč jsou a proč zrovna barevné?

Myšlenka barevných pásků v karate není tak stará. Před několika sty lety, kdy se bojová umění cvičila tajně byl technický stupeň potvrzen certifikátem. Nikdo barevné pasy nenosil. Nechtěl upozornit, že trénuje bojové umění či na jaké úrovni je. Myšlenka barevných pásů byla přejata z JUDO. Hlavní propagátor JUDO v Japonsku Jigoro Kano sensei zavedl v JUDO kolem roku 1880 barevné pásy (tehdy pouze bílý a černý) pro odlišení technické úrovně judoka (ten kdo cvičí judo). Inspirací mu v tomto byl plavecký klub, kdy pokročilí plavci nosili kolem boku ovázanou černou stuhu.

V našem stylu karate SHOTOKAN jeho zakladatel Gichin Funakoshi sensei (blízký přítel Jigora Kana) tento systém převzal také, toto dodržel také Hidetaka Nishiyama sensei, představitel naší stylové větve/linie karate.

gichin-funakoshi
Gichin Funakoshi sensei
paskyakb
Trénink dětí v dojo

Stupně se v bojových uměních rozlišují na Kyu (žákovské stupně) a Dan (pokročilé stupně). Kromě původní bílé a černé barvy pásů byly postupně přidány další barvy, zejména z důvodu, že popularita karate se po 2. světové válce začala na západě zvětšovat a barevné pásy byly motivačním prvkem pro cvičence (a dosud zejména u dětí jsou) . Kyu stupně jsou rozlišeny barvou pásu. U stupně Dan je barva již pouze černá.

Praktický význam barev pásků

Volba barev měla praktický i filozofický význam. Prakticky stupnice barev přechází záměrně od světlejších do tmavé, tak aby bylo možno stejný pás barvit do postupně tmavších odstínů. Zejména po 2. sv. válce, kdy byla finanční krize, karateka (studenti karate) nezískávali nový pás s novou barvou, pouze si přebarvili svůj původní.

Filozofický význam barev pásků představuje životní cyklus rostiny.

9. kyu Bílý pás (tento pás nosí student, když začíná trénovat)
První pás v karate je samozřejmě bílý pás. Představuje začátek. Když se rostlinka prodírá půdou, přivítá ji jasné bílé světlo dne.

8. kyu Žlutý pás
Jak se rostlina přizpůsobuje světlu, prohlubuje se do zlatého odstínu slunečního světla. Rostou znalosti studenta ve snaze dosáhnout svých cílů.

7. kyu Oranžový pás
Jak slunce pálí, život se pro malou rostlinku stává obtížnější. Ve stejném duchu se pro studenta stává obtížnější výcvik.

6. kyu Zelený pás
Malá rostlinka přežila horké slunce a nyní vysílá nový růst. Z rostliny se šíří zelené listy a výhonky. Student roste a stává se zběhlejším v základech.

5.-4. kyu Modrý pás
Rostlina stále roste a táhne se k jasně modré obloze. Znalosti studenta se rozšiřují a rostou.

3.-1. kyu Hnědý pás
Tma se stupňuje a rostlina pokorně sklání hlavu zpět k půdě, ze které vzešla. Semena dozrávají a dozrávají, jak se sklizeň blíží. Student začíná sklízet plody veškeré své dřiny a tréninku.

Shodan (1. dan) Černý pás
Padá tma a rostlina umírá. Ale na jeho místě je nový začátek. Student se toho tolik naučil, včetně toho, že se toho musí ještě mnohem víc naučit. První etapa jejich cesty bojovými uměními je dokončena, ale cesta sotva začala.

Každá úroveň technického stupně vyžaduje znalosti technik. Zkouškové řády naleznete na KARATE.CZ ZDE.

Napište nám

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.