Nechte Vaši mysl plynout, to je MUSHIN

Mushin je zkrácenina Mushin No Shin a znamená stav mysli, kdy je mysl volná ale zároveň přítomná, pracující naplno. Je přítomná, ale svobodná. Koncept MUSHIN se používá v japonském ZENu a také v bojových uměních například v karate, kendo či v běžném životě.

Mushin znamená, že starosti, strach, obavy již nejsou přítomny a reagujete přirozeně. Toto je použitelné jak v bojových uměních, i v běžném životě. Vaše mysl se nezastaví u jednoho problému a neustále o něm přemýšlí. Japonci říkají „Mizu No Kokoro“, mysl jako voda, teče a nikde se nezastaví.

Screenshot 2019-09-05 at 23.50.43

Mushin nikdo nezíská na základě intelektu, získá jej pouze tréninkem a zkušenostmi. V zápase je důležité zastavit vaši mysl od přemýšlení, udržet jí soustředěnou na soupeře. Pak bude Vaše reakce podvědomá, správná a včas. Vaše strategie v zápase, údery, kopy či bloky budou automatické. Karatistovi může jednou třeba zachránit život v kritické životní situaci. Musíte však vědět, že jste věnovali dostatek času tréninku a nepochybovat, věřit si. Pochyby narušují Mushin.

Když cvičíte KATA (sestava technik) musí být Mushin přítomná. Kata je jako plynoucí voda, nesmí se zastavit.

VDP_7686

Mushin znamená věřit v sebe sama a nechat vaši mysl plynout.

Zkušený karatista, během mnoha let tréninků, opakování či drilu získá sebedůvěru. Jako peníze v bance, čím více vložíte na účet, tím méně se o ně strachujete. Pak už jen stačí věřit, že jich máte v bance dostatek :).

Legendární japonský ZEN mistr Takuan Soho řekl:

Mysl musí vždy plynout, protože když se zastaví kdekoli, znamená to, že tok je přerušen a právě toto přerušení poškozuje blaho mysli. V případě šermíře to může znamenat smrt. Když šermíř čelí soupeři, nemyslí na sebe, na svého soupeře ani na pohyby meče svého nepřítele. Jen stojí s mečem, zapomíná na všechny techniky, je připraven pouze následovat povely podvědomí. Šermíř odstraní svou racionální mysl. Když udeří, neudeří to člověk, ale meč v ruce řídí jeho podvědomí.

Napište nám

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.