Instruktoři Akademie Mistry ČR po víkendovém MČR 2016

V sobotu 1.10.2016 proběhlo  ve Zlíně Mistrovství České republiky 2016, které pořádala Česká asociace tradičního karate ve spolupráci s Akademií karate Zlín. Do Zlína se sjelo 280 závodníků, kteří se zde utkali o tituly Mistrů ČR od dětských kategorií až po kategorie dospělé.

Instruktoři vyrazili reprezentovat pod vedením hlavního instruktora Radka Januše, který je zároveň předsedou České asociace tradičního karate. Událost byla zahájena slavnostním projevem Radka Januše a místopředsedy ČATK Ing. Robina Bařáka. Záštitu nad letošním Mistrovstvím České republiky převzal senátor Ivo Valenta, který obdržel od České asociace tradičního karate kimono s bílým páskem.

Instruktorka Hana Venturová se stala Mistryní ČR pro rok 2016 v kategorii  FUKUGO seniorky a přidala ještě stříbro v disciplíně KUMITE. Instruktor Richard Heger se stal Mistrem ČR pro rok 2016 v disciplíně KATA seniorů a k tomuto přidal stříbro z KUMITE.

Instruktor Tomáš Ventura vybojoval bronz v KATA seniorech. Instruktor Jan Heger získal stříbro v FUKUGO seniorech.

Gratulujeme!

Soutěžní disciplíny v tradičním karate

Kata – soutěž v předem určeném souhrnném cvičení prostřednictvím jednotlivce tak i týmu. Synchronizovaný tým představuje kata i její aplikaci. Pořadí vítězů je určeno bodováním, čím vyšší je bodové ohodnocení, tím lepší je umístění.

 

Kumite – soutěž spočívající ve volném zápasu mezi dvěma osobami bez kontaktu. Hlavním cílem je v kumite dosáhnout SHOBU IPON. SHOBU IPON je jediná technika tzv. todome. Vítěz zápasu je určen technikou, která splňuje požadavky kladené na todome-waza (finální úder), zahrnující správné načasování, mawai (účinnou vzdálenost) na určený cíl, správnou pozici těla v technice a dostatečnou sílu techniky. Pokud není dosaženo todome-waza, vítězem je soutěžící s nejvyšším počtem bodů za účinné techniky a za soupeřovy penalizace.

 

Kogo – kumite – je forma zápasu mezi dvěma osobami bez kontaktu, kdy je na začátku zápasu předem určeno, který ze závodníků je útočník a který obránce. Každý ze závodníků je třikrát protivník je obránce. Tento systém je vhodný pro mladší věkové kategorie a účinně je připravuje na pozdější volný zápas kumite.

 

Fukugo – disciplína, kde se soutěží v kumite a ki-tei (speciálně sestavená kata pro tuto soutěžní disciplínu cvičení). Cvičí se jedno kolo ki-tei a druhé kolo kumite. Ve finále se soutěží v disciplíně kumite. Tato disciplína demonstruje komplexnost karate. Cvičenec či závodník by se neměl soustředit pouze na kata či kumite. Karate je komplexní bojové umění a porozumění obou částí je velmi důležité pro technický růst cvičence.

dsc_0196
Kata v podání bronzového medailisty Tomáše Ventury.
Napište nám

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.